Biežāk uzdotie jautājumi


Vai mums izvēlēties suni vai kuci? Kādas ir atšķirības?

Šis, iespējams, ir jautājums ar kuru sāk daudzi, kas nolēmuši iegādāties suni. Abiem dzimumiem ir savi plusi, un, protams, arī grūtības. Suņi lielākoties būs lielāki, vizuāli skaistāki, ar krāšņākām galvām, taču tie arī būs fiziski spēcīgāki un biežāk var izrādīt dominanci. Kopā ar labradoru aktīvo dabu, tas dažkārt var būt izaicinājums. Kuces, savukārt, būs mierīgākas, maigākas dabas.

Dažkārt cilvēki domā, ka ņemot kuci tiem noteikti kādreiz būs jānodarbojas ar audzēšanu un kucēniem. Nē, tā nav taisnība, un sen jau ir novecojis mīts, ka “kucei ir jāļauj kļūt par māti reizi dzīvē”. Metiena izaudzēšana ir nopietns solis, kas prasa ļoti daudz laika un zināšanu. Izvēloties kuci jums būs tāda iespēja, taču lēmumam ir jābalstās nopietnos iemeslos, kucei pašai tas noteikti nav nepieciešams.

Ir teiciens, ka kuces meklējas 2 reizes gadā, savukārt, suņi – 365 dienas gadā. Jā, tā ir taisnība!


Kādās krāsās labradori mēdz būt?

Tikai trīs – melni, dzelteni (sākot no gandrīz balta līdz lapsu rudam (fox-red)) un šokolādes. Visas citas krāsas ir diskvalificējamas. Pēdējā laikā amerikā ir kļuvuši populāri sudraba un citas mākslīgi izveidotas krāsas, kas sev līdzi nes arī veselības un temperamenta problēmas. Šīs krāsas labradoriem ģenētikā nav, un ir radītas krustojot šķirnē veimāriešus.

Papildus informāciju var atrast šeit http://www.notosilverlabradors.com/main.html


Kā atšķiras melnie, dzeltenie un šokolādes krāsas labradori?

Tikai ar krāsu. 🙂 Nekādas citas veselības, temperamenta vai darba spēju atšķirības nav. Neviena no krāsām nav vērtīgāka vai labāka par citu krāsu. To, kādā krāsā būs labradors, nosaka vienkārša krāsu ģenētika, un par to ir atbildīgi 2 gēni. To, vai suns būs melns vai šokolādes nosaka B lokuss, to, melns, vai dzeltens – E lokuss.

Melnā krāsa ir dominanta attiecībā uz šokolādes (t.i., diviem šokolādes krāsas labradoriem nevar piedzimt melns kucēns) un melns ir dominants attiecībā uz dzeltenu (diviem dzelteniem suņiem nevar piedzimt melns kucēns).

Vairāk par labradoru krāsu ģenētiku var atrast šeit: http://www.blueknightlabs.com/color/coatcolor.html


Vai labradoram vienmēr ir visi zobi?

Labradoriem bieži trūkst kāds no premolāriem. Tā kā šķirnes radīšanas laikā īpaši augstu tika vērtēts maigs sakodiens, kas ļauj putnu medniekam aizgādāt suņa zobu nesavainotu, kāda zoba trūkums netika brāķēts, bet bieži pat veicināts. Noteikti nevarētu teikt, ka zobu trūkums būtu jāveicina (pilns zobu komplekts ir “labāk”), taču premolāru trūkums šķirnes zinātāju acīs nav būtisks mīnuss.


Ja ņemam suni ar ciltrakstiem, vai mums noteikti ir jaapmeklē izstādes?

Nē, tā noteikti nav obligāta prasība (ja vien ar audzētāju nav kāda cita vienošanās), citrsaksti sunim nozīmē tikai to, ka suņa vecāki ir šķirnei atbilstoši un ir izpildījuši LKF ciltsdarbā noteiktās prasības.

Lielākoties audzētājs noteikti priecāsies, ja piedalīsaties kādā izstādē, jo tā būs vēl papildus iespēja satikties. Un, varbūt arī jums tas nemaz nebūs tik slikti pavadīts laiks.